Mağusa’da Dev Büyük Beyaz Köpekbalığı!

Mağusa’da Dev Büyük Beyaz Köpekbalığı!

Kıbrıs sahillerinde, dünya üzerinde yaşayan en yırtıcı tür olan büyük beyaz köpekbalığı görüldüğü iddia ediliyor.

Mağusa açıklarında görüldüğü iddia edilen balığın boyunun 4.5 metreden fazla olduğu bildirilirken, son 24 saatte Facebook sosyal paylaşım sitesi üzerinden çok sayıda ihbar yapıldı.

Mağusa açıklarında Orkinos avlamak için bulunan bir tekne tarafından görüldüğü öne sürülen balığı teknede büyük paniğe yol açtığı söylenirken, amatör balıkçılar Facebook üzerinden bir ileti altında uyarı yazısı da paylaştılar.

Kısa süre yüzlerce kez paylaşılan ileti şöyle;

“Değerli dostlar, güvenilir bir kaynaktan Mağusa açıklarında 4 metre üzeri köpekbalığı görüldüğü ve teknenin çok yakınına kadar gelmesi nedeniyle avlanan arkadaşlarda ciddi boyutta tedirginlik yarattığı haberini aldık. Bize verilen bilgiler ve detaylar doğrultusunda söz konusu balığın büyük beyaz olma ihtimali hayli yüksek. 5 metre civarı tekneler için büyük bir tehdit olmasa da; bu balıklar kan ile kışkırtıldığı zaman akıl almaz bir şekilde cüretkâr oluyorlar. Profesyonel balıkçı arkadaşların sık sık yakaladıkları ‘Boz Camgöz’ gibi dip balıklarının aksine bu balık her zaman ciddiye alınması gereken bir türdür. Bu nedenle orkinos avlayan arkadaşların özellikle tekne kenarına kanının akması işin balık asmamaları ve 3-4 metrelik tekneler veya şişme botlarla açık su avcılığı yapan dostların azami şekilde temkinli olmalarını salık veririz. Ülkemiz sularında balon balığı ile birlikte, bunlarla beslenen köpekbalığı nüfusunda büyük bir artış görülmüştür. Bir süre önce Tunus’ta yakalanan büyük beyaz bu balıkların Akdeniz’de de inanılmaz boyutlara ulaşabildiğini gösteriyor; resmini ekte paylaşıyoruz…”

İletide bahsedilen köpekbalığı geçtiğimiz Ekim ayında Tunus açıklarında yakalanmış ve ülkede büyük paniğe yol açmıştı. Tunuslu balıkçılar tarafından yakalanan ve yaklaşık 4.5 metre boyunda 2 tonluk balık beraberinde tartışmaları da getirmişti.

 

AMATÖR BALIKÇI: “4,5 METRELİK TEKNEMDEN BÜYÜKTÜ”

Öte yandan Facebook iletisinin altına yorum yapan Mağusalı Amatör bir balıkçı balığı kendisinin gördüğünü yazdı.

Amatör balıkçı iletisinde olayı “2 metre yanımda suyun birkaç metre altındaydı. Göz bebeğine kadar görme imkânım oldu. Resim çekmeye çalıştım ancak korkuya yenildim açıkçası. Ortalama 750 metre civarı bir derinlikteydi. Orkinosu tekneye çektim akabinde balık bulucunun alarmı çalınca denize baktım ve göz göze geldik. Teknem 4.50 metre idi ve teknemden büyüktü. Belgesellerden gördüğüm kadarıyla büyük beyazdı, yanılıyorsam affola…” diye anlattı.

 

2016’NIN İLK 6 AYINDA 5 KİŞİ ÖLDÜ…

İnsanoğlunun en büyük korkularından olan Büyük Beyaz Köpekbalığının dünyanın tüm ılıman denizlerinde yaşadığı bilinmektedir. Yoğun olarak Avustralya, Hint Okyanusu, ABD sahilleri ve pasifik okyanusunda yaşadığı bilinen balığın Akdeniz, Marmara ve Karadeniz’de de görüldüğüne dair kayıtlar mevcuttur.

Boyu genellikle 5-6 metreye ulaşan balığın ağırlığı 2 tondan fazladır. Denizlerdeki besin zincirinin ‘Katil Balina’ olarak da bilinen Orka ile birlikte en üst basamağında bulunan Büyük Beyazların en sevdiği yiyecek fok balığıdır. Akdeniz havzasında ise en çok tükettiği balık Orkinos olmakla birlikte daha birçok balığı avladığı bilinmektedir.

Başta Hollywood olmak üzere tüm dünya sinemalarının değişmez korku filmi figürlerinden olan Büyük Beyazların saldırılarında her yıl ortalama 5 kişi hayatını kaybetmektedir.

2015 yılında kaydedilen toplam 98 köpekbalığı saldırısında 6 kişi hayatını kaybederken, 2016 yılının ilk 6 ayında 45 köpekbalığı saldırısında 5 kişi öldü. Ölümlerin 3 tanesi Avusturalya 2 tanesi ise ABD’deki saldırılarda meydana geldi.

Kaynak: adabasini.com

0
Sokrates’in Savunması – 3 İzlenebilecek Yabancı Diziler

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir yanıt yazın