Ülkemizde Linç Hakkı Anayasal Koruma Altındadır

Ülkemizde Linç Hakkı Anayasal Koruma Altındadır

Arşiv unutmaz.

“Ülkemizde protesto hakkı anayasal koruma altındadır.” diyen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a hep beraber soralım.

2006 yılında silahlı saldırıda yaşamını yitiren Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in cenaze töreninde dönemin Akp’li bakanları da kalabalık tarafından protesto edilip tartaklanmıştı.

Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, Osman Pepe, Abdülkadir Aksu gibi isimlere defolun diye bağırılıp su şişesi fırlatılmıştı.

O zaman bu beyefendiler hiç de anayasal hak falan dememiş şiddetle bu olayı lanetlemişlerdi. Hatta Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin “Katiller asıl dün amacına ulaştı” diye bir açıklama yapmıştı.

Erdoğan ise “Kimse kan üzerinden siyaset yapmamalı.” demişti.

Bugün o zamankinden katbekat daha ağır bir şekilde, doğrudan öldürme kastıyla saldırıp Levent Gök ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu linç etmeye teşebbüs eden, koca koca kayalar fırlatıp sığındığı evi yakmaya çalışanlara “terörist muamelesi yapılmasını kabul edemeyiz” diyenler Ergenekon iddianamesinde o zamanki cenaze törenini şu ifadelerle anmışlardı:

“Eylem sırasında hayatını kaybeden görev şehidi Mustafa Yücel ÖZBİLGİN’in cenaze töreninde de ülkede gerilim ve çatışma ortamı oluşturacak protestolar düzenlemişlerdir. Terör örgütü burada siyasi iktidarı zan altında bırakıp halkın tepkisini siyasi iktidara yöneltmesini amaçladıkları. Ülkemizde son birkaç yılda meydana gelen benzer olaylara bakıldığında, Danıştay Saldırısından önce ve kısa bir süre sonra benzer olayların zincirleme bir şekilde devam ettiği ve hemen hemen birçok olayda ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜ’nü işaret eden ciddi şüphelerin bulunduğu görülmüştür. … eylemlerin amaç ve neticelerine bakıldığında aynı merkezden yönlendirildiği, ülkede kaos anarşi terör kargaşa, huzursuzluk çıkarmayı ve ülkemizi uluslar arası arenada sıkıntıya sokmayı hedeflediği net olarak görülmektedir.”

Evet, soruyoruz Fahrettin Altun. Linç girişimi ve öldürmeye teşebbüs “anayasal hak mıdır yoksa kaos hedefleyen terör örgütü planı mıdır?

0
Hayatımda yediğim en güzel trafik cezası: Emma Kılıçdaroğlu’na Linç Girişimi ve Pelikan Terör Örgütü

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir yanıt yazın