Tek solukta izlenebilecek, herkesi ekrana kilitleyen ve sinema tadı veren yabancı dizilerin sayısı oldukça fazladır. Fakat hafızalara kazınan öyle diziler var ki, ne kadar zaman geçerse geçsin dillerden düşmemektedir. Severek izlenebilecek yabancı diziler arasında beş tanesini mercek altına alacağız.

 

LOST

Büyük bütçelerle çekilen Amerikan yapımı bir dizi olan Lost, insanları adeta ekrana kilitledi. 2004 ve 2010 yılları arasında 6 sezon sürdü. Dizinin bitmesinden bu yana yıllar geçmesine rağmen hâla en çok sevilen ve bahsedilen diziler arasında yerini korumakta. İzleyenlerin gelecek bölümü sabırsızlıkla beklediği, tamamen gizemli ve merak uyandıran konusuyla harika bir yapım olduğu muhakkaktır. Oceanic Airlines hava yoluna ait 815 numaralı uçağın Avustralya-Sidney kentinden havalanarak Los Angeles’a varması beklenirken, uçak okyanusun üzerinden geçerken bir adaya düşer ve işte macera buradan sonra başlar. Birçok insan yaralanır ve ölür. Hayatta kalanlar yardım geleceğini umut ederken hayatta kalma mücadelesi vermeye devam ederler. Dizi de bilim kurgu tadı da mevcuttur, büyük bütçelerle çekilen dizi adeta fenomen haline gelmiştir.

 

VİKİNGS

İrlanda ve Kanada ortak yapımı olan müthiş bir tarihsel drama dizisi Vikings, kesinlikle izlenmesi gereken yabancı dizilerden bir tanesi. 2013 yılında başlayan ve hala devam eden dizi, büyük bir izleyici kitlesine sahiptir. Hayranlıkla izlenilen her bölüm dizi severlerini biraz daha ekrana kilitliyor. 8. Yüzyılda geçen dizi, sıradan bir çiftçiyken cesur ve dayanıklı bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin hayat hikâyesini aktarıyor. Tüccar ve savaşçı bir kavim olan Vikingler’in denizlerle olan imtihanına bu diziyle tanıklık ediyoruz. Dizinin hikâyesi, gerçek tarihsel figürlere ve Avrupa efsanelerine dayanmaktadır.

 

GAME OF THRONES

Ve gene ekranlara damgasını vuran, izleyicilerin her sezonu ve hatta her bölümü sabırsızlıkla beklediği bir diğer harika dizilerden bir tanesi; Game of Thrones! ABD yapımı fantastik bir televizyon dizisi olan ve 2011 yılında yayına giren dizi, hala devam etmekte. Adından sıklıkla bahsedilen ve oyunculukların harika olduğu bu dizi, yıllar sonra bile adından bahsettirecek gibi gözüküyor. Adından da anlaşılacağı üzere, dizinin şimdilik ana teması taht mücadeleleridir. Fakat izleyenlerin de tahmin ettiği üzere, dizinin ilerleyen bölümlerinde herkesi tehlikeye sokacak ak gezenler, savaş içinde olan herkesi ortak hareket etmeye teşvik edecek gibi gözüküyor.

 

BREAKİNG BAD

Çoğu insanın Walter White denince anımsadığı bir dizi olmakta. Amerika yapımı olan Breaking Bad dizisi izlenecek yabancı diziler arasında yer almakta. 2008 yılından 2013 yılına kadar 5 sezon yayınlanmıştır. Bir lisede Kimya öğretmeni olan Walter White, orta yaşlı ve orta gelirli bir adamdır. Amansız bir hastalığa düşer ve 6 aylık ömrü kaldığını öğrendikten sonra ailesini maddi açıdan zor durumda bırakmamak için hayatını değiştirmeye karar verir. Kimya bilgisini uyuşturucu üretiminde kullanmaya başlar ve Heisenberg takma adı ile uyuşturucu üreticisi olarak suçlu hayatı yaşamaya adım atmıştır.

 

FRİNGE

Gene bir Amerikan dizisi olan Fringe, müthiş bir bilim kurgu dizisidir. 2008 ve 2013 yılları arasında 5 sezon yayınlanmıştır. Özel ajan Olivia, bilim adamı Walter Bishop ve Peter Bishop ileri bilim ve metafizik konuları hakkında araştırmalar yapmaktadır. Paralel evrendeki yaşamları keşfederek başka evrenlere yolculuk yaparlar. Önce kavga içinde olan iki evren ilerleyen sezonlarda ortaklaşa bir mücadele içine girerler. Ve Böylelikle evrenlerinin zarar görmemesini arzu etmektedirler. Hikâyesi ve karakterleri ile seyircileri ekrana kilitleyen harika bir dizidir.

Öyle diziler var ki, izleyenlere adeta sinema havası yaşatmakta. Bunların dışında izlenecek yabancı diziler arasında; Dexter, Friends, Mad Men, Prison Break, Community, Spartacus gibi diziler de mevcuttur. Dizi sektöründe harika yapımlar olmakla birlikte, her zaman izleyiciyi ekrana kilitleyen diziler yabancı yapımcılar tarafından sunulmaktadır. Senaryo, oyuculuklar ve yapım kalitesi ile ülkemizin fazlasıyla üstündedirler.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı