Dünya Sanat Tarihine Yön Vermiş 10 Ressam ve Resimleri

Dünya Sanat Tarihine Yön Vermiş 10 Ressam ve Resimleri

Salvador Dali- Belleğin Azmi

Sürreal Resmin öncüsü Salvador Dali’nin Belleğin Azmi eserinde temel olarak  erimiş saatleri ve resmin tam ortasında yer alan canavar şeklindeki bir insan figürüne rastlarız. Gözleri kapalı halde bulunan insanın uyur halde yani bilinci kapalı olduğu zamanlarda zamanın akıp gittiğini, zaman kavramının algılanışında bilinç dışı bir akış olduğunu varsayabiliriz. Resim şu an New York- Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde yer almaktadır.

dali-persistence-of-memory-1931

Klimt-Bakireler

Pek çok çiçek figürünün biraradalığı ile oluşturulmuş bu tabloda bir kadının beş ayrı yansıması ile temelde kadının gelişimi ele alınır. The Kiss(Öpücük) tablosu ile tanıdığımız Klimt’in bu tablosunda esasen bir kadın kadınlığın tüm evrelerini temsil ederken tabloda birden çok zamana temas edildiğini gözlemleyebiliyoruz. Resim şu an Prag’da Ulusal Galeri’de sergilenmektedir.

klimpt-the-virgin

Brueghel-Çocuk Oyunları

Resimdeki insan figürleri birbiriyle çok benzer yüz özellikleri ve beden yapıları ile betimlenmiştir.. Tabloda 168 erkek ve 78 kız çocuğu ile,iki yetişkin bulunur. Ressamın döneminde çocukların yetişkin gibi davranmasından rahatsız olduğu varsayılmakta ve bu yüzden çocukların oynarken barındırdıkları heyecanı yeniden alevlendirmek için tabloyu resmettiği tahmin edilmektedir. Pencereden oynayan çocuklara su döken yaşlı kadın ile resmin ortalarındaki kadın çocukların oyunlarına hem şahit olan hem de müdahale eden iki otoriter figürdür. Tablo Viyana’da Viyana Sanat Müzesi’ndedir.

childrens-games-bruegel

Bosh-Dünyevi Zevkler Bahçesi

Tablonun sol tarafı cennet, sağ tarafı cehennemi ve ortadaki kısım da dünyayı temsil etmektedir. Sağ kısımda Adem ile Havva, pek çok hayvan ile huzurlu bir biçimde temsil edilirken, orta kısımda yani dünyada insanlar çıplak olarak tasvir edilmiştir. Sol kısımda ise cezalandırma sahneleri korkutucu figürler ve koyu renklerle tasvir edilmiştir. Tablo günümüzde Madrid’de Prado Müzesi’nde sergilenmektedir.

bosh-tuin-der-lusten

Ernst- Yağmurdan Sonra Avrupa

Ressam bu çalışmasında esasen doğanın yıkımını ve medeniyetin etkisini kaygılarla beraber fantastik bir biçimde betimlemiştir. Dünyada eşi bulunmayan bir yaratığın yağmurdan ve tahribattan sonra yürüdüğü yıkılmış doğada aç ve yiyecek birşeyler aradığı görülüyor. Bu ürpertici ve yıkıcı tablo günümüzde Hartford’da Sumner Collection’da sergilenmektedir.

max-ernst-europe-after-the-rain-ii

Henri Rousseau-Uyuyan Çingene

Tablosunu doğduğu kentin belediye başkanına satmaya çalışırken yazdığı mektupta eseri şöyle anlatmaktadır:

“Hemşeriniz olmaktan şeref duyarak ve alaylı bir ressam olarak Size, doğduğum kentin yeni çalışmalarımdan bir tanesini alması temennisiyle yazıyorum. Size Uyuyan Çingene adlı eserimi öneriyorum. Mandolin eşliğinde şarkı söyleyen gezici Çingene yorgun düşmüştür ve derin bir uykudadır, yanıbaşında içinde içme suyu olan testi vardır. Aniden bir aslan çıkagelir, kızı koklar, fakat kıza dokunmaz. Her şey ayışığında yüzmektedir ve şiirsel bir ortam vardır. Olay kuru bir çöl ortasında cereyan etmektedir. Çingenenin üzerinde Doğulu kıyafeti vardır. Resmi Size 1800-2000 franka bırakabilirim, çünkü kentimize bu kentin evladından bir hatıranın kalması beni mutlu eder. Sayın Başkan, önerimi lütfen kabul edeceğinizi umarak saygılarımı sunuyorum. Henri Rousseau, ressam, Vercingétorix Sokağı, nu. 15, Paris.”

Modern çağın en önemli eserlerinden sayılan bu tablo şu anda New York- Modern Sanatlar Merkezi’nde sergilenmektedir.

rousseau-sleeping-gypsy-1897

Kandinsky- Kompozisyon 7

Deşifresi zor görünen şekil ve renklerle oluşturulmuş tablo merkezinde İncil’den göndermelere yer veriyor. Sanatta ve toplumda ruhani ayaklanmaların kıymetli olduğunu temelde iletmeyi hedefleyen eser Apokaliptik temaları öykülem biçiminde değil, tanımsız objelerle ve algının ötesinde bir güç tarafından yaratılmış hissi veriyor. Sol taraftaki hareketli ve karmaşık figürler dünyevi yıkımı temsil ederken soldan sağa doğru hareketlenen naif ve düzenli çizgiler cennet bahçesini ve geçiş yolunu temsil ediyor.Resim Münih’de Sanat Atölyesi’nde sergilenmektedir.

kandinsky-composition-vii-1913

Da Vinci- Başeret

Resimde Eski Ahit’i okuyan Meryem’in karşısına Cebrail’in ona haber iletmesi için belirmesi karşında Meryem’in şaşkınlığı betimlenmiştir. Klasik Meryem resimleri dışında bu resim Meryem’in yatak odasında değil, odanın açıldığı bahçede konumlandırılmıştır. Cebrail’in elindeki beyaz zambaklar temizliği temsil ederken, Cebrail’in Meryem karşısında diz çökmesi de iletilen haberin önemini belirtmektedir. Resim şu an Floransa’da Galleria Degli Uffizi’de sergilenmektedir.

leonardo-da-vinci-the-annunciation

Van Gogh-Patates Yiyenler

İlk etapta karamsar gözüken bu tablo aslında beraber yemek yiyen ve aile olduğu kabul edilen bir grup insanın gündelik rutinini ve ferahlığını temsil ediyor. Duvarda betimlenen Çarmıha gerilmiş İsa figürü ailenin dini kimliğini, yanındaki saat figürü de akşam 7’de yemeğin yendiği fikriyatını uyandırıyor. Barok dönemin klasikleşmiş renkleriyle oluşturulmuş bu koyu renkli tabloda ışık hareketlerini tavandaki lambadan başka sağlayan bir imge yok. Masada soldan ikinci sırada gördüğümüz kadın figürünün yüz ifadesi ve dalgınlığı da sofrayı kuranın o olduğunu ve ancak masaya oturduğunu, henüz soluklanıp yemeğe tam olarak adapte olamadığını anlamamızı sağlıyor. Herkesin duygularının çok net anlaşılabildiği bu eser empati eseri olarak kabul görmektedir. Eser Van Gogh Müzesi’nde sergilenmektedir.

van_gogh_potato_eaters

Michelangelo-Cascina Savaşı

Orjinali asla tamamlanamamış olan bu eser Michelangelo tarafından bir kartona kopya edildi ve bir çok sanatça tarafından tekrar kopyalanarak günümüze kadar taşındı.  Cascina Savaşı 28 Temmuz 1364 tarihinde Floransa ve Pisa orduları arasında olmuş ve Floransa’nın zaferiyle sonuçlanmıştır. Savaş süresinde binlerce Pisalı öldürülmüş ve ikibinden fazla esir alınmıştı.Sanatçı bu tabloda insan figürlerinin benzerliği ve konumlarının karışıklığı ile savaşın iki tarafının da net sınırlarını koymamış, böylece ortaya blurlu bir savaş karesi çıkartmıştır.

battle-of-cascina-michalengelo

0
Tutuklu 5 Çocuğa Yapılan İşkence Sümen Altı Edildi Fidel Kürt düşmanı mı?

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir yanıt yazın