Yakın Tarihimizde Oruç Tutmayanlara Yönelik Saldırılar

Yakın Tarihimizde Oruç Tutmayanlara Yönelik Saldırılar

Ülkemizde her zaman egemen güçlerin en büyük silahlarından biri dinci gericilik olmuştur. Gerektiği zaman kamu kaynakları ve cemaat eliyle beslenmiş büyütülmüş, gerektiği zaman da şeriat tehdidi argümanını kullanarak yeni restorasyon süreçleriyle iktidar pekiştirilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada ise Dinci gericilik AKP diktatörlüğünün asli egemenlik çizgisi haline gelmiştir. Ne yazık ki bu durum toplumu çağın gerektirdiği akılcı, şüpheci, bilimsel anlayıştan uzaklaştırmış, dogmatik, bağnaz ve hoşgörüsüz bir kitle haline dönüştürmüştür. Böyle kitleler ise özgür, demokratik bilinçli bireylerden oluşmadığı için egemen güç odaklarının yönlendirmesine kolayca açıktır. Bunun sonucu olarak yakın tarihimizde birçok cinayet, katliam ve saldırılar yaşanmıştır. Tarihimize ve hafızalarımıza kara birer leke olarak kazınan bu saldırılar her ramazan ayında daha da yoğunlaşarak dinci gerici anlayışı deşifre etmeye devam ediyor. Sosyal medyanın güçlenmesiyle birlikte bu tür saldırılar daha da görünür bir hal almaya başladı. Hatta artık “Bu ramazan ayında piyango hangi ile çıkacak?” şeklinde kara mizah örneklerine bile rastlamaktayız. Son yıllarda hafızamızda en çok yer eden “Neden oruç tutmuyorsun?” saldırılarını sizler için derledik. Temennimiz, demokratik bir bilim toplumu kurma yolunda ilerledikçe bu tarz saldırıların son bulması.

 

1. Mehmet Şirin Tekin

bıçaklı saldırı

3 Mayıs 1987 günü Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsünün hemen karşısındaki bir kafede arkadaşlarıyla oturan Mehmet Şirin Tekin adlı öğrenci, oruç tutmadığı için ülkücüler tarafından bıçaklanarak öldürülmüş. 30 kadar öğrencinin oruç tutmayan öğrencilere taşlı, sopalı ve bıçaklı saldırısında 5 kişi de ağır yaralanmıştı.

 

2. Ümit Cihan Tarho

ümit cihan tarho

7 Ocak 1998 tarihinde oruç tutmadığı için bir grup ülkücü tarafından bıçaklanan iki öğrenciden biri olan Malatya İnönü Üniversitesi öğrencisi Ümit Cihan Tarho hayatını kaybetmişti. Ümit Cühan Tarho Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisiydi. Tarho’nun Katillerinden biri olan Kadri Kılıç, 2003 yılında ceza infaz sisteminde yapılan bir değişikliğin ardından gelen “örtülü afla” tahliye edildikten sonra 2009 yılında girdiği bunalım sonucu kendini asarak intihar etti.

 

3. Ortaokul Öğrencisine Saldırı

ortaokul öğrencisine saldırı

İzmit’in Köseköy Beldesi’nde oruç tutmayan 13 yaşındaki ortaokul üçüncü sınıf öğrencisi arkadaşları tarafından dövülerek hastanelik edildi. Kafa travması geçiren Yasin, olayın şokunu üzerinden atamadı. Kantinden alışveriş yaparken “Herkes oruç tutacak” diyen bir grubun saldırısına uğrayan Yasin’in başında ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar oluştu. (Hürriyet 19 Ocak 1998)

 

4. Doktorlara Silahlı Tehdit

doktorlara silahlı tehdit

Pendik Belediyesi’nde görevli iki doktor, dinlenme odasında çay ve sigara içtikleri için başkan yardımcıları tarafından tehdit edildi. İstanbul Tabip Odası, savcılığa başvuran doktorlara, “Burası RP’li belediye. Bu son uyarımız” denildikten sonra silah gösterdiğini bildirdi. Can güvenlikleri olmadığını söyleyen doktorlar Seval Özergin ve Nurali Binay Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. (Hürriyet 26 Ocak 1998)

 

5. Köprüden Atma

Oruç tutmayan genci köprüden attılar

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde oruç tutmama yüzünden başlayan gerginlikte oruç tutmadığı için dövülen Bayram Yağ adlı öğrenci 4 metre yükseklikteki köprüden Yeşilırmak Nehri’ne atıldı. Baygınlık geçiren Bayram Yağ arkadaşları tarafından boğulmaktan kurtarıldı. (Hürriyet 20 Ekim 2004)

 

6. TRT Çalışanına Linç

trt çalışanına oruç dayağı

20 Ekim 2006 tarihinde Ankara’nın Ulus semtinde sokakta sigara içen biri TRT çalışanı iki kişi, sigara dumanından rahatsız olduklarını söyleyen 6-7 kişinin saldırısına uğradı. Fatih Eroğlu ve Hüseyin saat bir pasaja sığınarak linç edilmekten son anda kurtuldu.

 

7. Yol Üstü Dayak

avukata dayak

5 Eylül 2008 tarihinde Ankara Barosu avukatlarından Erdal Güzel trafikte tartıştığı bir minibüs sürücüsünün saldırısına uğradı. Güzel, ifadesinde kırmızı ışıkta durduğu sırada, Otomobilinin kapısını açan minibüs sürücüsünün kendisine küfrederek, “hem sigara içiyorsun, oruç tutmuyorsun hem de korna çalarak artistlik yapıyorsun” diye elindeki bir aletle saldırdığını söyledi.

 

8. Askerde Öldürülen Ali Arslan

Ali Arslan

15 Ağustos 2010 tarihinde Hakkâri’de askerlik yapan 20 yaşındaki Erzincanlı Ali Arslan, Alevi olduğu ve Ramazan orucu tutmadığı gerekçesiyle başka bir asker tarafından başından vurularak öldürüldü. Olayın üstü alelacele kapatıldı. Ailesinin büyük ısrarına rağmen, Ali Arslan’ın yüzü ailesine gösterilmedi. Sadece ayaklarının annesi tarafından görülmesine izin verildikten sonra, Ali Arslan’ın cenazesi toprağa verildi.

 

9. Sigara İçen Kadına Saldırı

Ağustos 2011’de Erzurum’un Yakutiye ilçesinde Bir yabancı şirkette çalışan Z.B., erkek arkadaşı İ.M. ile sokakta yürürken etrafta kimsenin olmadığı sırada sigara yaktı. Sigarasından birkaç nefes alan Z.B.’ye karşıdan gelen M.Y. ve B.G., “Sigarayı söndür terbiyesiz” diyerek müdahale etti. Saldırganları emniyete götürmek isteyen polislerle çevrede toplanan öfkeli kalabalık arasında arbede çıktı.

Z.B. de “Oruç tutamayacak durumda olabilirim ya da oruç tutmamayı tercih etmiş olabilirim. Bu sizi neden ilgilendiriyor?” karşılığını verince M.Y. ve B.G. iddiaya göre genç kadının üzerine yürüdü. Müdahale eden bu kişiler tarafından tartaklanan Z.B. ve erkek arkadaşı İ.M. kalabalığın toplandığını görünce hemen yakındaki erkek öğrenci yurduna sığındı ve polisten yardım istedi.

 

10. Alevi Ailenin Evini Yakma Teşebbüsü

alevi aileye saldırı

Temmuz 2012’de Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü Kasabası’nda oruç tutmayan Alevi aile kapısının önünde uzun süre davul çalınmasından rahatsız olduğu için çoğu ilçe dışından gelen yüzlerce kişilik gerici faşist grubun linç girişimine maruz kaldı. Tekbir sesleri ve sloganlarla Alevi ailenin evini yakmak isteyen güruh, günler süren kuşatmadan sonra jandarma tarafından dağıtılabildi. Sürgü Belediye Başkanı Faruk Taşdemir ise alevi aileyi suçlayarak davulcuya “saldıran” ailenin bölgeden sürgün edilmesi gerektiğini savundu. Saldırganlar para cezasıyla kurtulurken, mağdur aileden Servet Evli “tehdit” gerekçesiyle hapis cezası aldı.

 

11. Cehennem Ateşi Seni Çağırıyor

Rize ülkü ocakları

3 Ağustos 2012 tarihinde Rize Ülkü Ocakları, tam karşısında bulunan bir fast food firmasının şubesinin Ramazan ayında çalışmasına tepki göstermek için markanın sloganına gönderme yaparak protesto eden bir pankart astı. Rizeli ülkücülerin başkalarının cehenneme gidip gitmeyeceğini neden önemsediği ise anlaşılamadı.

 

12. Ne Biçim Müslümansınız Diyerek Turistlere Saldırı

Beşiktaş'ta Sahur Dayağı

Temmuz 2014’te Beşiktaş’ta bir barda oturan gençlere “Sahurda gürültü yapmayın, biz sahur yapacağız, nasıl müslümansınız?” diyerek döner bıçağı ve satırlarla saldırıda bulunuldu. Saldırıda İngiltereli Benjamin ve Yeni Zellandalı Aden isimli turistler yaralanıp kanlar içinde kaldı.

 

13. Yine Erzurum

18 Haziran 2015 tarihinde Erzurum’un Yakutiye ilçesinde üniversite öğrencisi bir kadın, AVM’nin kapalı olması nedeniyle sigarasını yolun kenarında içmeye başladı. Bu sırada “Burada sigara içmeyin, insanları tahrik ediyorsun.” diyen iki erkek, kadına tepki gösterdi. Kadının “Bu durumdan size ne?” demesi üzerine gerginlik yaşandı. Olayı gören trafik polisleri duruma müdahale ederek tartışmayı sonlandırdı. Kadının şikayetçi olması üzerine saldırıda bulunan 1 erkek gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü. Gözaltına alınan kişi bir süre polislerle de tartışmaya girerek kendisinin de kadından şikayetçi olduğunu söyledi.

 

14. 2016’nın ilk saldırısı

Bahçeköy Oruç Saldırısı

2016 yılının ilk saldırısı ise İstanbul’da yaşandı. 7 Haziran gecesi Bahçeköy semtinde gezintiye çıkan Orman Fakültesi Öğrencisi 4 kadın ve 4 erkekten oluşan arkadaş grubu “Bu mahallede alkol içip gezemezsiniz” diyen saldırganlar tarafından darp edildi. Saldırganların kendileri gibi olmayana tahammülü olmadıklarını söyleyen mağdurlardan T.A., “Bizi sadece onlar gibi olmadığımız için marjinal olarak niteleyen mahalle gençleri kendi kompleksleri gereği sataşmaya bahane ararken geleneği ve dini bahane kılıyor” dedi.

Not: Bazı görseller temsili olarak kullanılmıştır.

0
15-16 Haziran : Büyük işçi direnişi Gericiler “Neden oruç tutmuyorsunuz?” diyerek Alevilerin pikniğine saldırdı

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir yanıt yazın