Türkiye’de Yeni Yıl Protestolarının Sürreal Tarihi

Türkiye’de Yeni Yıl Protestolarının Sürreal Tarihi

Sayfa İçeriği

Dünyanın güneş etrafında bir tam turu daha tamamlamasına sayılı günler kala, dünya yeni yıl kutlamalarına odaklanadursun; bizim coğrafyamızda odaklandığımız mesele biraz daha absürt. “Müslüman Noel kutlamaz” söylemine maruz kalmaktan veya her köşe başında bunun tartışılmasından sıkılmamız ile beraber birkaç yıldır yine de tüketemediğimiz merağımız  bir sonraki sene yeni yıl kutlamalarının hangi “sürreal eylem tarzıyla” protesto edileceği. Bu yüzden bu seneye kadar yapılan diğer ülkelerde yaşayanların asla ve asla ne yapıldığını çözemeyeceği ve muhattap olduğumuz kitlenin de karakterini gözlerimizin önüne seren yeni yıl protestolarını bir araya toplamaya çalıştım. Şimdiden hem iyi eğlenceler hem de sabırlar  diliyorum.

 

Şişme Noel Baba’nın Bıçaklanması

2013’ün son günlerinde İstanbul Üniversitesi önünde toplanan grup “Müslüman Noel Kutlamaz” temalı basın açıklamasını okuduktan sonra yanlarında duran şişirdikleri Noel Baba balonunu önce hırpaladılar, ardından da hınçlarını alamamış olacaklar ki; bıçaklayarak Noel Baba’yı patlatmışlardı. Ayrıca eylemde Noel Baba’yı tekmeleyen takkeli adam figürü kullanmışlardı ki her yıl başında sosyal medyada bu görselle pek sık karşılaşırız.

 

Noel Baba’yı Yeniçerilere Kovalatmak

 

2014’ün sonunda Bolu’da BBP üyelerinin yaptığı protestodur. Padişah’ın yakalama emri vermesi ile birlikte yeniçerilerin Noel Baba’nın peşinden koşmaya başladığı bir parodiye dayanır. Sokakta uzun süre yeniçerilerle Noel Baba kovalamacası vatandaşların şaşkın bakışları arasında sürüp gitmiştir.

 

Noel Baba’yı Yargılamak, Müslüman Yapmak

2015’in sonunda ise Bolu’daki BBP’liler bir sene önceki protestoyu “geliştirdikleri” iddiasıyla bu kez Noel Baba’yı Kadı huzurunda yargılamışlardı. Noel Baba “Bana Türkleri barbar diye anlattılar” deyince Kadı “İslam’da barbarlık, zorlama yoktur.” diye cevap vermişti. Bunun üzerine Noel Baba, Müslüman olmak istediğini söylemiş ve kadı huzurunda Müslüman olmuştu.

 

AVM’de Yılbaşı Ağaçlarına Hadis Okumak

 

Saadet Partisi Ataşehir İlçe Gençlik Kolları, 2015 sonunda yaklaşan yeni yıla ilişkin kutlama hazırlıklarını protesto ederek “Müslüman Noel Kutlamaz” dedi.Saadet Partili gençler, Ataşehir’de bulunan Brandium Alışveriş Merkezi içinde süslenen çam ağaçlarının önünde ayet ve hadis yazan dövizlerle yılbaşı için yapılanan hazırlıklara tepki gösterdi. Konuyla ilgili röpörtajda bir vatandaşın söylediği “Ağaca Hadis ve Kur’an okumak putperestlik sayılır bence” cümlesi  de eylemi en unutulmaz yapan anektodlardan biri olarak tarihteki yerini aldı.

 

Noel Baba Kostümüyle Noel Kutlamamaya Çağırmak

Gene 2015’e sayılı günler kala  İbrahim Çiğdem isimli genç, Noel Baba kıyafeti giyerek vatandaşları yılbaşında kutlama yapmamaları konusunda uyardı.

Giydiği Noel Baba kostümü ile Nevşehir’in en işlek caddelerinde dolaşan 29 yaşındaki İbrahim Çiğdem, noel ve yılbaşı kutlamalarının bir Hristiyan geleneği olduğunu ifade ederek vatandaşlara broşür dağıttı. Filistin, Doğu Türkistan ve Suriye’de hayatını kaybeden çocuklarının fotoğrafların yer aldığı broşürlerde “Hristiyanlar mazlumları katlederken biz onların bayramını kutlayamayız” ifadesi yer aldı.
Çiğdem, “Bizim kültürümüzde noel ve yılbaşı kutlaması yok. Fakat bunu sanki bizim bir geleneğimizmiş gibi gençlerimize aşılamaya çalışıyorlar. Halbuki bunlar Hristiyanların bayramı. Nasıl ki onlar bizin Ramazan veya Kurban Bayramımızı kutlamıyorsa bizim de onların bayramını kutlamamamız lazım. Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi; ne zaman 7 Hristiyan Kurban Bayramında bir danaya ortak olup kurban keserse bende o zaman çam ağacı süsleyip yılbaşını kutlarım” dedi.

Noel Baba’nın Ahlaki Sınanışı

 

 

2012 yılında ise Keşan müftüsü olaya oldukça ilginç bir boyut kazandırdı. Yeni yıl kutlamalarının başkalarının kültürü olduğunu iddia eden müftü  “Noel baba diye birisi yoktur. Aziz Nicholaos diye biri var ama bu uyduruk bir kişidir. Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi” dedi. 

 

Sosyal Medyanın En İbretlik Hikayesi

 

 

Bonus olarak da bu yılda pek sık karşılaşacağımız o “ibretlik olayı” peşinen sizinle paylaşıp sonrasında yaşayacağınız sinir harbine hazırlıklı olmanıza bir katkı sunmak istedim.

 

 

 
 

 

0
Ortadoğu Tipi Bir İç Savaşı Kabul Etmeli Miyiz? Tutuklu 5 Çocuğa Yapılan İşkence Sümen Altı Edildi

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir yanıt yazın