Biz Osmanlı Torunu Değiliz

Biz Osmanlı Torunu Değiliz

BirGün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin‘in önceki gün Osmanlı Torunu olmakla ilgili attığı bir tweet sosyal medyada çokça tartışıldı. Osmanlıcı bir takım grupların küfür ve hakaretlerle cevap verdiği tweet’e ise geniş bir çevre de sahip çıktı.

Özellikle 2. Abdülhamit’in torunu olduğunu iddia eden Nilhan Osmanoğlu’nun bugünlerde sıkça televizyonlara çıkıp anayasa değişikliği ve parlamenter sistemle ilgili görüşlerini açıklaması bazı haklar iddia etmesiyle yeniden gündeme oturan “Osmanlı Torunu” tartışması bu tweetle birlikte daha da alevlendi.

Berkant Gültekin’in konuyla ilgili attığı tweetler şöyle :

  • Biz Osmanlı torunu değiliz, Osmanlı’nın sömürdüğü yoksul köylülerin torunuyuz.
  • Biz imtiyazlıların ve seçkinlerin mirasçısı değiliz. Biz çocuklarımıza bırakmak istediğimiz eşitlikçi ve adil bir idealin emanetçileriyiz.
  • Biz monarşiyle yönetilen karanlık bir ülke istemiyoruz. Sokaklarında rengarenk çiçeklerin açtığı huzurlu ve güzel bir ülke talep ediyoruz.

 

Ekşisözlük Yazarları da Tartışmaya Dahil Oldu

Konuyla ilgili ekşisözlük’ten cingen diyojen‘in şu entrysi tartışmaya fazlasıyla ışık tutucuydu:

“kesinlikle katıldığım, tamamen haklı bir ifadedir.

dedemin babası, 4 kardeşiyle birlikte 1.dünya savaşı’na katılmış. kardeşlerden biri kafkas cephesi’nde donmuş, biri yemen cephesi’nde ölmüş, biri çanakkale cephesi’nde öldü denmiş ( ama sonradan cıkmış ortaya, enteresan bir hikayesi vardır), diğer ikisi 1.dünya savaşı’ndan sağ dönmüşler.

çanakkale’de öldü haberi gelen diğer kardeş de sonradan bir şekilde dönmüş, meğer adamcağız yaralanmış, kayıtlara ölü olarak geçmiş. biz türklerin kayıt tutma, evrak v.b. işlerindeki beceriksizliğimiz o zamanlardan kalma bir miras demek.

neyse efendim; savaş sonunda 5 kardeşten 3’ü sağ salim dönmüşler. biraz dinlenip nefes aldıktan sonra istiklal savaşı’na katılmışlar. çanakkale’den sağ kurtulan kardeş istiklal savaşı’nda ölmüş. dedemin babası ve küçük kardeşi sağ dönmüşler, bu arada küçük kardeş tam sağlkl dönmüyor, ayağının birini savaşta bırakıyor .

savaştan sonraki durum?

5 tane “taşı sıksa suyu çıkarır” gencin olduğu geniş ailede, savaş sonunda elde 1 sağlam ve 1 tane kötürüm genç kalıyor. dönen bu gençler, ölen kardeşlerinin yetimlerini büyütmek, toprağı işlemek, kendi ailelerini kurmak, ailenin yaşlılarına bakmak v.b gibi sorumluluklarla baş başa kalıyorlar.

savaşlar sırasında evdeki genç erkeklerin hepsi cephe cephe süründüğü için, bu süreçte ne toprak doğru dürüst işlenebiliyor, ne geride kalanlar sağlıklı yaşayabiliyor. babaları cephedeyken bakımsızlıktan, sefaletten ölen sabiler de oluyor arada. savaştan sonra da tam bir sefalet, tam bir yokluk, bu sefalet sonraki dönemlerde de devam ediyor tabi.

tüm bunlar olurken cephede ölen, sakat kalan, açlıktan sürünen, sefalet içinde kıvranan v.b. osmanlı kanından biri yok. lan tamam hadi sonuçta monarşinin başısınız, açlık sefalet çekmemeniz normal anlarım.

ama o her ağzınızı açtığınızda bok attığınız bizans imparatorları kadar bile olamamışlar aga? konstantin paleologos istanbul’u savunmak için savaşarak ölmüş. adamlar “benim” dedikleri istanbul’u bizanslılar kadar sahiplenmemiş demek.

bir de bu kendini “osmanlı torunu” sanan kırıklar, “osmanlı hanedanı sürgünden sonra çok çekti, fakir kaldılar” falan demezler mi? deli oluyorum amk.

neymiş; biri piyano çalarak, biri resim yaparak, biri öğretmenlik yaparak v.b. geçinmeye çalışmış, hizmetçileri bile yokmuş, çok acılar çekmişler 🙁

lan hıyar; senin – benim dedem yiyecek ekmek bulamamış, hayvan pisliklerinden, süpürge saplarından buğday taneleri toplamışlar, üstüne bir de kardeşini, babasını, çocuğunu kurban vermiş ülke için amk.

kusura bakmayın da ben doğumundan ölümüne kadar gün yüzü görmemiş, her türlü acıyı çekmiş, her türlü yokluğu yaşamış, savaştan savaşa sürünmüş samsunlu mustafa’nın torunuyum. aksini iddia edersem adamcağıza ayıp etmiş olurum”

 

osmanlı torunu berkant gültekin

 

Tabii ki küfürlü yorumlar, hakaretler ve ırkçı ifadeler de eksik olmadı.

 

osmanlı torunu

osmanlı torunu

 

 

<blockquote class=”twitter-tweet” data-width=”550″><p lang=”tr” dir=”ltr”>Biz Osmanlı torunu değiliz, Osmanlı'nın sömürdüğü yoksul köylülerin torunuyuz.</p>— Berkant Gültekin (@GultekinBerkant) <a href=”https://twitter.com/GultekinBerkant/status/827217120257781761″>February 2, 2017</a></blockquote><script async src=”//platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

 

Ülkemizde kitleleri kendi siyasi çıkarları lehine motive etmek için ortaya çıkarılan Yeni Osmanlıcılık dalgası ve bunun tabanda bulduğu karşılık olan Osmanlı Hayranları gibi kavramlar etkinliğini korudukça bu tartışmalar daha çok yaşanacağa benziyor.

0
Hayır, Emek, Sınıf, Din ve Marksizm Korkaklığın ve Ataletin Çağında Ödipal Alanı Terketmenin Manifestosu

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir yanıt yazın