Her Şeyin Teorisi – Stephen Hawking – Kitap İnceleme

Her Şeyin Teorisi – Stephen Hawking – Kitap İnceleme

Her Şeyin Teorisi Stephen Hawking’in güzel dili ve zekasının birleşimiyle ortaya çıkardığı harika bir eser. Kitap toplam yedi dersten oluşuyor.

Birinci derste, tarihten bugüne evren hakkında ortaya atılmış fikirlerin bir özeti sunuluyor. Eski Yunan’dan, Ortaçağ’a, Newton’dan, Einstein’e evren hakkındaki bilgimizin nasıl geliştiğini gözlemleyebiliyoruz.

İkinci derste, Newton ve Einstein’ın çekim teorilerine göre evrenin durağan olamayacağı; ya genişliyor ya da küçülüyor olması gerektiği sonucuna nasıl varıldığı anlatılıyor.

Üçüncü derste, Kara deliklerden bahsediliyor. Büyük bir yıldızın kendi çekim kuvvetine dayanamayarak içe doğru çökmesi, ışığın bile çıkamadığı bu muazzam çekim kuvvetinin uzay-zaman üzerindeki etkisi anlatılıyor.

Dördüncü derste, Kuantum mekaniği devreye giriyor ve kara deliklerden nasıl enerji sızdığı anlatılıyor.

Beşinci derste, Kuantum mekaniği sayesinde ortaya çıkan yeni fikirler büyük patlamaya ve evrenin kökenine uygulanıyor. Uzay-zamanın kapsam olarak sınırlı olabileceği ancak hiçbir sınırı ya da kenarı olmadığı görüşüne ulaşılıyor. (Dünya’nın yüzeyine benzer ama fazladan iki boyutu daha var)

Altıncı derste, fizik kanunları zamansal anlamda simetrik olmasına rağmen, geçmişin gelecekten neden bu kadar farklı olduğu açıklanıyor.

Yedinci derste ise, kuantum mekaniği ve fiziğin diğer tüm alanları kullanılarak nasıl tüm evreni açıklayan bir birleşik teori (her şeyin teorisi) bulmaya çalıştığımız anlatılıyor.

Özet geçmek gerekirse, kitap kısa bir kitap, toplam 115 sayfa. Hawking’in ince zekası sayesinde araya serpiştirdiği esprileri eğlenceli bir okuma sunuyor. Dili sade olmasına rağmen öyle çerez gibi okuyabileceğiniz bir kitap değil. Temel düzeyde de olsa kozmoloji bilmeniz gerekiyor. (olay ufku nedir, tekillik nedir gibi.) Ya da okurken paralel olarak bu konuları da araştırabilirsiniz. Bazı noktalarda ise durup düşünmeniz gerekiyor. Uzay – zaman ve çok boyutluluk konuları, üç boyutlu düşünmek üzerine evrimleşmiş beynimizin hemen kavrayabileceği şeyler değil. Yine de evrenimizi ve içindeki konumumuzu gerçekten anlayabilmemiz için okumamız gereken kitapların başında geliyor.

0
Andımız ve Bir Ulusun İnşası Büyükada ve Büyük Yalanlar

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir yanıt yazın