Amasra Yok Olacak… Termik Kararı Onaylandı…

Amasra Yok Olacak… Termik Kararı Onaylandı…

Bartın’ın tarihi ve turistik açıdan en önemli ilçesi, Çeşmi Cihan olarak bilinen Amasra’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çapak koyunda kurulması planlanan termik santralle alakalı, ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu’ kararı verdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde, Amasra’ya bağlı olan Gömü ve Tarlaağzı Köyleri sınırları içinde yer alan Çapak Koyu’nda kurulması planlanan termik santralle ilgili açıklama yapıldı. HEMA Elektrik Üretim A.Ş. tarafından planlanan 2 üniteden oluşan toplam 1300 megavat gücündeki santralle ilgili şöyle denildi:

“Hema Termik Santrali ve Kül Depolama Sahası projesi ile ilgili olarak bakanlığımıza (Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü) sunulan ÇED raporu, İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Hema Termik Santrali ve Kül Depolama Sahası projesi hakkında ÇED Yönetmeliğinin 14’üncü maddesi kapsamında ‘ÇED olumlu’ kararı verilmiştir. Söz konusu projeye ait nihai ÇED raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanunu’na istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum-kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması, yatırımın başlangıç ve inşaat dönemine ilişkin bilgilendirme raporlarının bakanlığımıza, projede yapılacak yönetmeliğe tabi değişikliklerin de bakanlığımıza veya Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir.”

İnternet sitesinde yapılan bir diğer açıklamada da aynı şirket tarafından yapılması planlanan ‘Hema Limanı (Dolgu Alanı ve Rıhtım)’ projesi için de ÇED olumlu kararı verildiği belirtildi.

Onaylanan projenin gerçekleşmesi, Amasra’da ilk termik santralin kurulması anlamına geliyor. Bartın Platformu adı altında buluşan bölge halkı daha önce söz konusu termik santrale çeşitli eylemlerle karşı çıkmıştı.

İlçede madencilik yatırımlarını sürdüren Hema Endüstri A.Ş., Amasra merkez ile birlikte Tarlaağzı ve Kazpınarı köyleri olmak üzere 3 ayrı kuyu açmıştı. Şirket, ilçede üreteceği kömürü termik santralde kullanarak enerji üretmeyi hedefliyor.

0
Sendikalı Oldukları İçin İşten Çıkartılan Eren İşçileri; “İşimizi Geri İstiyoruz” KHK İle Görevden Alınan Haber-Sen’li Damatoğlu Göreve İade Edildi…

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir yanıt yazın