1000Fikir

Yönetici
Yönetici
Klasik ya da geleneksel mantıkta, basit önermelerden, tiimel olumlu önermedir. Örneğin "Bütün insanlar ölümlüdür", "Herkes din ve vicdan özgürlüğüne sahiptir." A Önermesi, dört yüklemli basit önerme (A, E, I, O)den biridir. Bu harfler Batı mantıkçılarının kullandıkları harfler olup, bunlardan A ve 1, Latince "AFFIRMO (evetliyorum, tasdik ediyorum)"; E ve O harfleri de "NEGO (değilliyorum, inkar ediyorum)" anlamına gelen kelimelerin sesli harflerinden seçilmiştir.​
A önermesinde konu tümel olup, yüklem ise kaplamının tümüyle değil, bir kısmıyla alınmıştır. "Her insan ölümlüdür" önermesi, insanların bazı ölümlülerden olduğuna işaret eder. Bunun için A önermesi !, yani tikel olumlu olarak döndürülür. A önermesi olan "Bütün insanlar ölümlüdür"de yüklem tikel olduğu için "Bazı ölümlüler insandır" şeklinde tikel (!) olarak döndürülür. Ancak, konu ve yüklemleri eşit veya özdeş olan totolojik veya analitik A önermelerinde yüklem de konu gibi tümeldir. Örneğin "insan beşerdir", "her kara siyahtır", "bekar, evlenmemiş kişidir", "her çift sayı ikiye bölünür" gibi önermelerde yüklem de dağıtılmış tümeldir.​
B. A. Brody, "Logical Terms, Glossary of", Tlıe Encyclopedia of Philosoplıy, C. V, london, 1972​
R. Baum, Logic, U.S.A. 1989​
İ. Emiroğlu, Ana Hatlarıyla Klâsik Mantık, Bursa, 1999.​

Çevrimiçi Üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum İstatistikleri

Konular
1,554
Üyeler
24
Son Üye
Tabu