Lale Restaurant – Pudding Shop

Lale Restaurant – Pudding Shop

Lale Restaurant 1957′de Sultanahmet’te Divan Yolu Caddesi üzerinde açılan çok özel bir mekan, günümüzde halen Türk Mutfağı’ndan çeşitler sunmaya devam eden dünyaca ünlü bir restoran.

1970'ler Sultanahmet Lale Restaurant
1970’ler Sultanahmet Lale Restaurant

1967 yılı dünya tarihindeki en özel ve güzel yıllardan biriydi. II. Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en büyük toplumsal hareket, bizzat içinde bulunduğu topluma en renkli hareketleri çekerek gümbür gümbür geliyordu. Avustralya’dan Amerika’ya, Avrupa’dan Asya’ya gençler sınır tanımadan yola çıkmak üzerelerdi.

Hedefleri barış, özgürlük, aşk, yöntemleri ise müzikle birlikte baş kaldırıydı.

“The Summer of Love” yani, “Aşkın Yazı” için ilk büyük hareket 75.000 gencin San Fransiscso sokaklarına dökülmesi oldu.

Çiçek çocukların bol aşklı ve dumanlı yükselişi artık önlemez olmuştu. İlham aldıkları doğu felsefesini daha yakından keşfetmek için “Hippi trail” dedikleri yollara düştüler. Bu maceranın kilit duraklarından biri de İstanbul hippi yolu oldu.

1957 yılında Sultanahmet, Divanyolu Caddesi, 6 numarada İdris Çolpan ve kardeşi Namık Çolpan tarafından Lale Pastanesi adıyla küçük bir dükkan açıldı. Çolpan kardeşlerin ikisi de dükkanlarının hippi yolu üzerindeki en önemli duraklardan biri olacağını bilemezlerdi.

 

Haberleşme Noktası

İşte başka ülkelerden gelen bu turistlerin ve hippilerin çok eskiden beri buluşma noktası olan, birbirlerine mesajlar bıraktığı / aldığı ve güzel müzikler çalan bu mekanın bir diğer adı “Pudding Shop”.

Lale’nin sahibi Namık Çolpan, Alman politikacı Max Fischer’i eski günlerden hatırladığını, Fischer’in de İstanbul’a geldiğinde dükkanın önünden geçerken el salladığını söylüyor. Ayrıca gerçek mi bilinmemekle birlikte Bill Clinton da zamanında Pudding Shop’un konukları arasındaymış.

Lale Restaurant hala orada. Sultanahmet Köftecisinin sırasında.
Uğrayın derim. Çünkü yemekleri leziz ve sağlıklıdır.
Benden söylemesi 🙂

pudding shop
Yolcular birbirleriyle haberleşmek için Lale Pastanesi’nde bir pano oluşturuyorlar. Rota üzerinde arkadaşını arayan, karar değiştirip gittiği yeni şehrin adını yazan, dönüş için ne zaman İstanbul’da olacağını bildirmek isteyen herkes bu panoyu kullanıyor; hatta zaman içinde gençlerin aileleri bile Pastaneyi arayarak not bırakır olmuş.
Lale Restaurant 70'li yıllar
Lale Restaurant 70’li yıllar

 

Lale Restaurant

 

Lale Restaurant son görünüm
Lale Restaurant son görünüm

Konuyla ilgili İngilizce Wikipedia maddesine buradan ulaşabilirsiniz : https://en.wikipedia.org/wiki/Pudding_Shop

0
Kader, imtihan ve Özgür İrade Çıkmazı Ütopya

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir yanıt yazın