KHK ile Belediye Dersaneleri Kapatıldı, Öğretmenler İşsiz Kaldı

KHK ile Belediye Dersaneleri Kapatıldı, Öğretmenler İşsiz Kaldı

İzmir’de dar gelirli öğrenciler için 7 belediyenin açtığı lise ve üniversiteye hazırlık kurslarını kapsayan belediye dersaneleri KHK ile kapatıldı. Kapatmalar nedeniyle Bornova, Karşıyaka, Bayraklı, Gaziemir, Karabağlar, Çiğli ve Buca’da yüzlerle öğrenci eğitimsiz, onlarca öğretmen de işsiz kaldı.

Resmi Gazete’nin 29 Ekim 2016 tarihli sayısında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname’nin altıncı bölümünde, Milli Eğitim ile ilgili düzenlemelere yer verildi. belediyelerin dar gelirli öğrencilere yönelik açtığı ücretsiz hizmet veren dersanelerin kapatılmasını sağlayan düzenlene 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu’na eklenen bir madde ile yapıldı. Madde şu şekilde;

“Okullar ile özel öğretim kursları hariç olmak üzere başka adlarla da olsa ilköğretim ve ortaöğretim örgün eğitim programlarının aynısı veya bir kısmını uygulayan ya da bu programlara yönelik deneme, seviye tespit sınavı gibi adlarla toplu sınav organizasyonları yapmak üzere faaliyet göstermek için yüz yüze veya uzaktan öğretim yöntemi ile özel öğretim kurumları veya yerler açılamaz, işletilemez, öğretim programları oluşturulamaz. Belediyeler, sivil toplum kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarının sürekli eğitim merkezleri gibi birimlerinde de bu faaliyetler yürütülemez.”

 

İzmir dersane belediye

Bu kapsamda İzmir’de Bornova, Karşıyaka, Bayraklı, Gaziemir, Karabağlar, Çiğli ve Buca‘daki belediye dersanaleri kapatıldı. Bornova’da dört ayrı merkezde 5 bin 500 öğrencinin dersanesiz, 40 öğretmenin işsiz, Bayraklı ‘da 860 öğrencinin dersanesiz, 30 öğretmen işsiz kaldığı ve diğer bölgelerdeki kapatmalarda yüzlerce öğrencinin ve öğretmenin mağdur olduğu belirtildi.

Fikir Cephesi ile irtibata geçen KHK mağdurları şu ifadelerde bulundu:

“Çocukların tecavüze uğradığı tecavüzcülerin yuvası Ensar Vakfı orada dururken belediyelerin binlerce yoksul ailenin çocuklarına ücretsiz eğitim ve hizmet veren dershaneleri kapatılıyor. Orada çalışan öğretmenler de işsiz kalacak.”

“Bugün hep beraber sesimizi duyurmaya çalıştık, birkaç sayfayla iletişime geçtik fakat bizi pek umursamadılar sanırım.”
 
“Öğretmenlerimiz gerekirse bahçede kahvede veya parkta derslere kaldığımız yerden devam ederiz diyor. İl genelinde ses çıkartmanız gerek. Karanlığa karşı bir kıvılcım olmak istiyoruz!”
 
“Yarın dersler kaldığı yerden devam edecek, bu saçma sistemi tanımıyoruz ve tam kadro derslere devam ediyoruz!”
 
Bir anda neye uğradıklarını şaşıran ve kapı önüne konulan öğrenciler, veliler ve öğretmenler, mücadelelerine kararlılıkla devam edeceklerini, dar gelirli çocukların eğitim hakkının ellerinden alınmasına karşı direnişlerini sürdüreceklerini açıkladı.
 
İzmir belediye dersane
 
İzmir belediye dersane
 
İzmir belediye dersane
 
Can Taylan Tapar
 

 

 

0
Amasra’ya Termik Direnişinde Mimarlar Odası Dayanışması#İtirazımVar Karadeniz’in Sakladığı Sovyet Heykelleri

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir cevap yazın