Fransa’nın Nice Kentinde Terör Saldırısı – 75 Ölü

Fransa’nın Nice Kentinde Terör Saldırısı – 75 Ölü

Fransa’nın Nice kentinde bir kamyonun Bastille Günü’nü kutlamalarında havai fişek gösterisini izleyen kalabalığın içine daldığı belirtildi. 75 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtilirken, olay yerinde silah sesleri duyulduğu iddia edildi.

Saldırıya şahit olan eski CHP Genel Sekreteri Şule Bucak, beyaz bir kamyonetin kalabalığın üstüne sürdükten sonra, silah sesleri geldiğini söyledi. Yaşananları olay yerine bakan bir balkondan izlediğini aktaran Bucak, yerlerde hala ölüler olduğunu ifade etti.

Bölgede taksicilerin ücretsiz ulaşım hizmeti verdiği, civarda oturanların “kapımız acik” (#Niceporteouverte) hashtag’i ile sığınanları evlerine aldığı belirtiliyor.

Nice Matin gazetesi muhabiri, “Burada kan içinde insanlar var, muhtemelen her yerleri yarayla kaplı” derken; yaşananlar sırasında olay yerinde olduğunu belirten ABD’li bir görgü tanığı, ‘aracı bir kişinin kullandığını ve kasıtlı olarak tam hızda gittiğini’ ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Nice’teki saldırının ardından güneydeki gezisinden başkent Paris’e döndüğü belirtildi.

AP’ye konuşan Wassim Bouhlel adındaki bir Nice sakini, kamyonun kalabalığın içine sürdüğünü ve ardından bir adamın silahla ateş etmeye başladığını gördüğünü söyledi.

Ayrıca Paris’te Bastille Günü kutlamalarının yapıldığı Eiffel Kulesi’nden dumanlar yükseldiği belirtildi. Eiffel Kulesi yakınlarındaki bölgede bulunan bir kamyondaki havai fişeklerin tutuştuğunu kaydederek, çevredekilere bölgeden uzaklaşmaları çağrısında bulundu.

Fransız yetkililer, kamyon şoförünün öldürüldüğünü açıkladı.

Yerel yetkililer Nice’deki olayın saldırı olduğunu açıklarken, polis birden fazla olduğu kaydedilen saldırganların yakalanması için operasyon başlattı. 

Valilik, kamyonun içindekilerin halkın üzerine ateş açtığını bildirdi. Polis anons yaparak kent sakinlerine gerekmedikçe evlerinden çıkmama uyarısında bulundu.

Fransa’nın Türkiye’deki misyonlarınca dün ve bu akşam düzenlenecek 14 Temmuz “Fransa Milli Günü” kutlamaları güvenlik endişeleri nedeniyle iptal edilmiş ve Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu da ikinci bir emre kadar kapatılmıştı.

0
Demokrasi Bayramı Neden Suriyelilere Vatandaşlık Verilmeli?

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir cevap yazın