Çocuk Felci ve İslam

Çocuk Felci ve İslam

Toplumsal bilinci arttırmak adına sizlere çocuk felci (poliomyelit) hastalığı hakkında bazı acı gerçeklerden söz etmek istiyorum. Türkiye’de yaşayan herkesin bu konuda bilgilendirilmeye hakkı olduğunu düşünüyorum, lütfen sabırla okuyunuz.

Çocuk Felci Nedir?

Malumunuz çocuk felci fazlasıyla bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık. Bu illet bir dönem gelişmiş ülkeler dâhil tüm dünyayı etkisi altına almış, yılda yarım milyon insanın ölmesine veya felç kalarak tabiri caizse yaşamdan kopmasına yol açmıştır.

Onlarca yıl boyunca çeşitli tedaviler denenerek önü alınmaya çalışılmışsa da 1955 yılında Amerikalı bilim insanı Jonas Salk tarafından aşısı bulunduğu dünyaya ilan edilene dek etkili bir mücadele yapılamamıştır. Salk bulduğu aşı ile çocuk felci vakalarını -90 oranında azaltarak milyonlarca kişinin hayatını kurtarmıştır. Aşıya fakirler de ulaşabilsin diye patentini almayan ve tahmini 7 milyar dolar gibi bir kazancı insanlık uğruna elinin tersiyle iten Jonas Salk’a hepimiz büyük minnet borçluyuz.

Roosvelt de Çocuk Felci Geçirmişti

Amerika’nın 32. Başkanı Franklin d. Roosevelt 1921 yılında henüz politik kariyerinin başlarındayken polio’ya yakalanıp geçici olarak tamamen felç olmuştur. Bu durumu aşıp toparlanmışsa da bir daha yürümesi mümkün olmamıştır. Polio virüsü yanlış insana bulaştığını o dönemlerde belli ki de idrak edememiş. Siyasi kariyerinde zirveyi gören ve bu süreçte hastalığa savaş açan Mr. President kurduğu vakıfların topladığı yardım paraları ile Jonas Salk ve Albert Sabin’in polio aşısı’nı geliştirme çalışmalarına fon yaratmıştır. Çalışmalar sonucu elde edilen aşı ile hastalığın eradike edilmesinin yani kökünün kazınmasının önünü açmıştır. Poliovirüs başkan’ı felç ederek sakalını kesmiş olabilir ancak başkan polionun kolunu değil kafasını kesmiştir adeta.

Roosevelt başkanlığı döneminde Amerika’yı büyük buhrandan çıkarmış, ülkesinin ikinci dünya savaşından dünyanın yeni hükümdarı olarak çıkmasını sağlamıştır. Tam 4 kere Amerika başkanı seçilmiştir. Ancak bu zaferler çocuk felci karşısında kazandığı zaferin yanında hiçtir.

Çocuk Felci Şu Anda Ne Durumda?

Dünya genelinde etkili aşılama politikaları sonuç vermiş ve çocuk felci neredeyse yok edilmiştir. “neredeyse” diyorum çünkü tek tük vakaları saymazsak 5 ülkede hala çocuk felci görülmektedir. Bu 5 ülkenin ortak paydası ise islamdır. Ne alakası var diğer islam ülkelerinde neden görülmüyor diyerek saldırmadan önce yazının devamını okumanızı öneririm.

çocuk felci

 

Gelelim bu 5 ülkeye.

Afganistan; çıbanın başı burası. El kaide ve Taliban tarafından aşılama faaliyetleri engellenmektedir. Taliban polio aşısını Yahudi ve Hıristiyanların komplosu olarak olduğunu iddia ediyor. Aşılamanın amacının onları iktidarsız bırakarak üremelerine engel olmak olduğunu düşünüyor ve aşılama çalışmalarına katılanlara suikastlar düzenliyor.

Nijerya; Nijerya’da Müslüman ve Hıristiyan nüfus oranı neredeyse başabaş durumdadır. Nijerya’daki Müslümanlar da el kaide gibi polio aşısının batı tarafından onlara yapılan bir hile olduğunu düşünmekte ve içerisine eklenen kimyasalların doğurganlığı azaltarak ülkede Hıristiyan çoğunluk yaratmayı hedeflediğine inanmaktadır. Aşılama Müslüman cemaatleri ve terör örgütleri tarafından engellenmiştir. Suikastlar burada da etkili olmuş ayrıca devlet tarafından da kısıtlamalar getirilmiştir.

Pakistan; el kaide’nin güçlü olduğu bir başka ülke de Pakistan. Taliban’a bağlı terörist gruplar aşılama çalışmalarına katılan sağlık personellerine ve eskort eden güvenlik güçlerine saldırmaktadır. Üstteki iki ülke ile aynı şekilde idam, silahlı saldırı, bombalı saldırı marifetiyle yüzlerce sağlık gönüllüsü ve güvenlik gücü Allah için öldürülmüştür.

Peki Ya Şimdi?

Yakın zamana kadar bu üç ülke dışında dünya’da çocuk felci endemisi görülmemekteydi. Ta ki el kaide Suriye iç savaşına müdahil olana dek.

Suriye; Taliban’a bağlı el nusra ve ışid Suriye’de aşılama çalışmalarını engellemiştir. Zamanla büyüyen iç savaş ülkede bırakın aşılamayı, yaşamayı imkânsız hale getirmiştir. Çocuk felci maalesef hortlamıştır.

Türkiye; ülkemizde diğer 4 islam ülkesinin aksine çocuk felci aşılama çalışmaları yıllarca mükemmele yakın sürdürülmüş ve 15 senedir hastalık gözlenmemiştir. Ancak akp hükümetinin yanlış dış politikaları sonucu, iç savaşla harabeye dönen ve hastalıkların rahatça yayılabildiği Suriye’den 4,2 milyon mülteci kontrolsüz olarak ülkeye alınmıştır.

Çocuk felci öyle bulaşıcı bir hastalıktır ki, tanısı konulan her vaka bize 100 ila 1000 kişiye mikrobun bulaştığını belirtir. Suriye’de yakın dönemde 27 çocuk felci vakası tespit edilmiş olup, 25’inin tanısı Türkiye tarafından konulmuştur. İç savaş ortamında tespit edilemeyen veya bildirilmeyen onlarca vaka olduğu tahmin edilmektedir. Bu durum sonrası uluslararası otoriteler Türkiye’yi çocuk felci için yüksek riskli bölge olarak ilan etmiştir. Daha da korkutucu olan ise mültecilerin başıboşluğu yüzünden şuan ülkemizde kaç tane çocuk felci vakası olduğunu tespit edemiyor oluşumuz. Umalım ki ülkemizde ileride çocuk felci salgını yaşanmasın.

Lütfen etrafınızda aşı olmayan birileri var ise aşılanmasını sağlayın. Unutmayın ki çocuk felci ismi ile tezat olup büyükleri de tehdit etmektedir. Aşı olanların korkmasına gerek yoktur.

Çocuk Felci Konusunda Çözüm Nedir?

Sağlık bakanlığı Suriye’den gelen 1,1 milyon kişiye aşı yaptıysa da tahmin edersiniz ki aşı yapılmayan binlerce insan ülkemizde dolaşmaktadır ve bu kişilere sürekli yenileri eklenmektedir. Komşumuz ırak da bizim kadar yüksek riske sahip olup tespit edilemeyen polio vakalarının olduğu düşünülmektedir. Işid bölgede hüküm sürdükçe bu konuya etkili bir çözüm getirilmesi zor gözüküyor.

Aslında bu anlattıklarım klişeleşmiş durumlardır. Gâvur batı insanlık için çabalarken, islam âlemi yine uçkurunun peşine takılıp aşılama yapan yüzlerce iyi insanı Allah uğruna katletmiş, kendi din kardeşlerininse hayatını tehlikeye atmıştır.

Sizlere iyi bir haber vereyim; Nijerya aşılama çalışmalarına izin vermiş ve polio-endemik ülkeler arasından çıkmıştır.

Sabırla okuduğunuz için teşekkürler.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/…poliomyelitis_eradication
http://www.who.int/…ediacentre/factsheets/fs114/en/
http://www.polioeradication.org/keycountries.aspx
http://www.polioeradication.org/…poliothisweek.aspx
http://www.usnews.com/…t-of-polio-endemic-countries
https://en.wikipedia.org/…/history_of_poliomyelitis
http://www.irinnews.org/…f-polio-vaccine-lingers-on
http://www.telegraph.co.uk/…anti-polio-workers.html
https://www.ctc.usma.edu/…against-polio-vaccination
https://www.rt.com/…syrian-refugees-istanbul-polio/

0
Türkiye’de Dizi Sektörü Üzerine Uzay Neden Karanlıktır?

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir yanıt yazın